Паралелна работа на дизеловия генератор на Green Power
Дизеловите генератори са устройства, които преобразуват механичната енергия в електрическа енергия. Те се използват за осигуряване на резервно захранване или като основен източник на електроенергия в отдалечени райони, където няма достъп до мрежа. Паралелната работа на дизелови генератори осигурява по-висока надеждност и ефективност при генерирането на електроенергия.
Компоненти на дизелов генератор
Дизеловият генератор се състои от следните основни компоненти:
а) Дизелов двигател: Това е двигателят, който преобразува горивото в механична енергия.
б) Алтернатор: Той преобразува механичната енергия, произведена от дизеловия двигател, в електрическа енергия. Състои се от ротор (статор) и статор (ротор). Роторът съдържа намотки, които генерират променлив ток, когато се въртят от механичната енергия, предадена от двигателя. Статорът, от друга страна, съдържа постоянни магнити, които взаимодействат с намотките, създавайки електрически ток.
в) Система за охлаждане: Обикновено се използва система за въздушно или водно охлаждане. Въздушното охлаждане включва издухване на въздух през радиатора, докато водното охлаждане използва течност, циркулираща между радиатора и водния кръг.
г) Система за смазване: Маслото намалява триенето между движещите се части, разсейва топлината и предотвратява натрупването на мръсотия или утайка.
д) Система за зареждане: Тази система отговаря за подаването на гориво към двигателя.
е) Система за управление: Контролира работата на генератора, включително стартиране, спиране и регулиране на напрежението. Може да се управлява ръчно или автоматично.
Принципи на работа на паралелни дизелови генератори
Паралелната работа на дизелови генератори включва свързването на два или повече генератора заедно, така че да могат да споделят натоварването на електрозахранването.
Когато два или повече дизелови генератора работят паралелно, всеки генератор действа независимо, осигурявайки непрекъсната мощност. В случай че генератора се повреди или трябва да бъде спрян за поддръжка, останалите генератори продължават да работят, без да прекъсват захранването. Това гарантира непрекъснатост на захранването, което е особено важно за болници, центрове за данни и телекомуникационни съоръжения.
Типове паралелни връзки
Има два основни типа паралелни връзки за дизелови генератори:
а) Непрекъсната паралелна връзка: При този тип връзка всички генератори са постоянно свързани и споделят натоварването на електроснабдяването. Това означава, че ако един генератор се повреди, останалите генератори поемат цялата допълнителна мощност, необходима за поддържане на желания изходен ток.
б) Избирателна паралелна връзка: При този тип връзка генераторите се свързват и изключват от общото натоварване въз основа на тяхното състояние и изисквания за натоварване. Когато натоварването е ниско, само един или няколко генератора работят, докато останалите са деактивирани, за да пестят гориво и да намалят емисиите. Когато натоварването се увеличи, допълнителни генератори се включват, за да отговорят на търсенето.
Предимства на паралелната работа на дизелови генератори
а) Подобрена надеждност
б) Подобрена ефективност
в) Поетапно увеличение на мощността
г) Намалено време за стартиране
д) Подобрено управление на товара
Паралелната работа на дизелови генератори е доказан метод за подобряване на надеждността, ефективността и гъвкавостта на електрозахранването.